
2017-01-09 11:56
1977. január 9. rendkívül fontos dátum Veszprém városának történetében, hiszen ezen a napon alakult meg a város ma is működő, hazai és nemzetközi fronton egyaránt kiváló eredményeket elérő férfi kézilabda klubja. A sportág már ekkor is nagy népszerűségnek örvendett a városban, hiszen az 1966-ban a legmagasabb osztályba jutó Veszprémi Vasas női együttese négy évvel később, 1970-ben Bakony Vegyész TC néven, az első vidéki "kispályás" csapatként nyerte meg a magyar bajnokságot. Ez a siker is elősegítette azt a döntést, amelynek értelmében férfi gárda alakult a királynék városában. A sportegyesület a Veszprém Megyei Állami Építőipari Vállalat (VÁÉV) szárnyai alatt Veszprémi Építők SE néven alakult meg 1977-ben, átvéve az NB II-ből kiesett BVTC férfi szakosztályát.

A klub alapító elnöke Forró Ferenc volt, aki a VÁÉV gazdasági igazgató helyetteseként kapta meg a feladatot, hogy a vállalat pénzügyi rendbetétele mellett felügyelje a sportot is. Ebben a munkában elnökségi tagként segített neki Fekete László párttitkár, Klein Jenő műszaki igazgató-helyettes, Schmiedhoffer József szakszervezeti titkár, valamint Pintér Imre KISZ-titkár. Ők alkották a VÁÉV SE első elnökségét. És természetesen ott volt az első megbeszélésen a vállalat igazgatója, Igaz Endre is. (Közülük Klein, Fekete és Schmiedhoffer urak már nem élhették meg a klub 40. születésnapját.) Akkor és ott döntötték el, hogy kézilabda klubot alapítanak, és a csapatnak a legmagasabb osztályba kell jutnia. Fekete László javaslatára az alakuló ülés után felkérték Hajnal Csabát, hogy kezdje meg szakmailag felépíteni a klubot.
Az első évben Ungvári Attila edző vezetésével nem sikerült megnyerni a megyei bajnokságot. Utána viszont Németh Csaba testnevelő tanár irányításával feljutottak az NBII-be, majd az NB I/B megnyerésével 1981-ben az első osztályba jutott a Kiss Szilárd irányította gárda, ahol azóta is, egyedülálló módon, minden szezont éremmel zárt. 24 aranyérem (az első 1985-ben), 9 ezüst és 2 bronz fűződik a csapat nevéhez. A Magyar Kupában eggyel több arannyal büszkélkedhet a gárda, az első nagy trófeáját is ebben a sorozatban szerezte, 1984-ben. Mindkét megmérettetést tekintetében a Veszprém a legsikeresebb magyar kézilabda egyesület, amely a hazai porondon még 3 szuperkupa sikert is a magáénak tudhat.
A nemzetközi szintéren szintén szép sikerek övezték a klub történetét. Az első nagy diadal az 1992-es KEK győzelem volt, amelyet 2008-ban tudott megismételni a csapat. A Bajnokok Ligájában háromszor játszott döntőt az együttes (2002, 2015 és 2016), de fontos megemlíteni azt is, hogy az elmúlt 3 idényben mindig ott volt a gárda a kölni négyes döntőben. A 2014/15-ös szezonnal kezdődően a Veszprém a legerősebb délkelet-európai csapatokat tömörítő SEHA Ligában is szerepel, és meg is nyerte eddig mind a két kiírást, amelyben részt vett.
Az egyre csak növekvő, Európa legjobb szurkolótáborának is megválasztott közönségnek, valamint a folyamatos nemzetközi részvételnek is köszönhetően, a Március 15. utcai csarnokot váltva, a csapat otthonát 2008 júliusa óta a Veszprém Aréna jelenti.
A két „szentélyre” az elmúlt évtizedek során rengeteg klasszis játékos tekinthetett hazai pályaként. A legtöbb mérkőzésen a még mindig aktív Iváncsik Gergő lépett pályára, 640 alkalommal, míg a legtöbb gólt Éles József lőtte, 2548-at. A legtöbb nemzetközi kupameccsen szerzett találat (640) viszont Carlos Perez nevéhez fűződik. A csapat játékosai közül utóbbit választották meg a legtöbbször az év játékosának hazánkban, méghozzá négyszer. A szintén rangos elismerésnek számító Bajnokok Ligája gólkirályi címet eddig két játékosunk érdemelte ki: Kiril Lazarov egyszer, 2006-ban, míg Momir Ilic két alkalommal, 2014-ben és 2015-ben.
Az alábbiakban a klub történetének statisztikáiban merülhetünk el, Lang Zoltán gyűjtőmunkájának köszönhetően. Ahogy látható 2505 találkozót játszott a csapat, amelyből 1939 megnyert, azaz, több mint a meccsek háromnegyedét. 1675 tétmeccsen szerepelt a Veszprém (több mint 80%-os győzelmi mutató), amelyből 393 nemzetközi kupatalálkozó volt.
Az alábbi táblázatban a csapat történetének edzői és a vezetésükkel megnyert trófeák láthatók.
A következő összesítésben pedig a csapat mindenkori hivatalos neve és színe látható.
A Klub a 2017-es évben igyekszik minél többféle módon tisztelegni megalakulásának 40. évfordulójáról. Éppen ezért állt a szurkolók azon kezdeményezése mögé is, hogy az évforduló napján, azaz január 9-én egy közös élőképet alkossanak 18:00-kor a Veszprém Aréna elé érkezők. A szervezők kérése, hogy mindenki hozzon magával egy piros és egy fehér falú, zárt mécsest (valamint hozzá gyújtóeszközt), ugyanis e két szín által alkotnának a jelenlévők egy óriási, világító 40-es számot. Az esemény kapcsán több egykori és jelenlegi játékos is jelezte már a részvételét. Az Aréna elér érkezőket - a Magyar Telekom és a Betekints Hotel jóvoltából - forrlatborral vagy teával is megvendégeljük. Mindenkit szeretettel várunk!
MEGOSZTÁS