
2021-09-08 12:31
Ma, szeptember 8-án ünnepeljük a Fizioterápia világnapját, mely az 1951. szeptember 8-án alapult Gyógytornászok Világszövetségének állít emléket. Pontosan 1995 óta tartják ezt a szép hagyományt a fiziós szakma berkein belül.
A Telekom Veszprém és általában a sportklubok esetében is igaz az a megállapítás, hogy a külvilág számára reflektorfényben leginkább a játékosok és edzők vannak. Nagy örömünkre szolgál, hogy ezt a jeles alkalmat kihasználva bemutathatjuk nektek fizioterapeutáinkat, Végh Józsefet, Nemanja Vucicot és Dimitar Manevskit, akik a játékosok kezelése és fejlesztése mellett a meccsek és edzések során is kiveszik a részüket a csapat körüli teendőkből.
Mi is az a fizioterápia, mivel foglalkozik, hogyan alkalmazzák?
A fizioterápia a természetes gyógymódok összességét jelenti, a természet energiáit (kémiai, mechanikai, hő-, elektromos, mágneses) használja fel gyógyításra, prevencióra, fejlesztésre. Magában foglalja a mechanoterápiát (gyógytorna, masszázs), az elektroterápiát (villanykezelés), a hidro- és balneoterápiát (gyógyvíz, iszapkezelés) és a fényterápiát.
Egy profi sportklubnál persze ennél jóval specifikusabb munkát végeznek a fizioterapeuták, részt vesznek a játékosok prevenciós munkájában, kezeléseket és terápiákat alkalmaznak a sérülések menedzselésére, illetve minden rendelkezésre álló eszközzel segítik a sportolókat a fejlődésben. Edzésmunkában és meccsszituációban is testközelből figyelik a játékosokat, diagnózist állítanak fel, egyéni kezeléseket és terápiákat alkalmaznak, illetve a rehabilitáció során segítik és kontrollálják a felépülést.
A Telekom Veszprémnél három fizioterapeuta foglalkozik a csapat fizikai és részben mentális állapotának karban tartásával, ahogy Dimitar Manevski fogalmaz: A sportfiziósok azért vannak, hogy segítsenek a játékosoknak a maximumot kihozni magukból.
Mindig is az adrenalin és egyfajta tűz motivált, amivel a részese lehetek egy, a legmagasabb célokért dolgozó csapatnak, közösségnek. A munkám természetesen az, hogy segítsek. Segítsek legyőzni a sérülést, vagy a sérüléstől való félelmet, segítsem a prevenciót, hogy a sérülés kockázatát minimumra csökkentsük a játékban. És persze a fejlesztés.
Az előző szezon végén érkeztem a klubhoz, a Vardar Szkopje csapatától. 7 évet töltöttem ott, előtte macedón futballcsapatoknál dolgoztam. Érdekes, hogy számtalanszor jártam előtte itt és Budapesten is, mindig mondtam a feleségemnek, milyen jó lenne itt dolgozni egyszer Magyarországon. Lám 6 évvel később ide is értem. A Veszprém egy igazi klubóriás az európai kézilabdában, itt igazán nagy célokért küzdhetünk, a játékosok mind ízig vérig profik, ez az a környezet, ami a maximumra ösztönöz, hogy a szintet minél magasabbra emeljük a saját munkánkban és ezzel hozzájáruljunk a csapatcélok eléréséhez.
Végh József 1981-ben került Veszprémbe játékosként, majd pár év németországi kitérő után visszatért Veszprémbe. Visszavonulása után 1994-től a csapat masszőreként dolgozik. Sokáig egyedül töltötte be ezt a posztot, mely tekintve a közel 40 évet, mondhatni egy egész életet ölel fel minden szinten a klub berkein belül.
A fizioterápiás csapaton belüli teendőknek főleg a masszázs részét csinálom, bokarögzítés technikákat, a meccsekre való felkészítéseket például. Évtizedekig utaztam a csapattal minden idegenbeli mérkőzésre is, szerencsére most már többen vagyunk és meg tudjuk osztani a teendőket. A kézilabda közben egy gladiátor sport lett, de sokkal tudatosabbak is a játékosok, figyelnek a jelekre, a kialakuló sérülésekre. Ha valaki sérülésből jön, persze sportoló természetéből fakadóan is, minél előbb vissza akar térni a pályára, a fiziósok dolga, hogy segítse őket ezen az úton, de ez mindig harc az idővel.
Amikor elkezdtem a munkát még nem állt rendelkezésünkre ennyi gép vagy fejlett technika a kezelésekhez, folyamatosan tanuljuk mi is az új dolgokat, ahogy fejlődik a szakma, úgy próbáljuk mi is magunkat fejleszteni, tanulni, ellesni dolgokat egymástól..
Vucic Nemanja szerint a fizioterápia egyik legfontosabb része a jó kapcsolat a játékosokkal, hiszen a kommunikáció a szakma egyik alapja.
2014-ben érkeztem a klubhoz Momir Ilic ajánlásával, előtte szintén kézilabdában dolgoztam Belgrádban és a szerb nemzeti együttesnél fizioterapeutaként. Akkoriban Carlos Ortega volt a csapat edzője és a klub bővíteni igyekezett éppen a fiziós csapatán. Carlos elégedett volt a munkámmal és azóta, azaz hét éve itt vagyok már Veszprémben. A fizioterápián belül szinte minden technikát és formát alkalmazok, nincs igazán külön szakterületem. Legyen az masszázs, elektroterápia, tépes rögzítés vagy bármi egyéb, mondhatni kedvenc területem nincs. Az igazi célom, hogy a játékosok, akik bejönnek hozzánk kezelésre és a segítségünket kérik, a végére, amellett, hogy fizikailag jobb állapotba kerülnek, széles mosollyal térhessenek vissza a pályára, edzésre vagy adott esetben a rehabilitációra.
A Telekom Veszprém egy fantasztikus klub, a játékosok, a szervezet professzionális. Jól érzem magam Veszprémben és a klubnál, számomra ez a legfontosabb. Így van ez már 7 éve.
Nézd meg a fizioterápia napjára készült galériánkat: itt!
MEGOSZTÁS